Soľ zeme

„Vy ste soľ zeme. Ak však soľ stratí chuť, čím bude osolená? Na nič nie je už súca, len ju vyhodiť, aby ju ľudia pošliapali.“ (Mt 5:13)

V 1. storočí bola soľ vzácna. V skutočnosti, bola tak dôležitá a hodnotná, že rímski vojaci boli občas vyplácaní soľou. Odtiaľ pochádza výraz: „Nie je hodný svojej soli.“

Aj soľ môže mať vplyv. Trocha soli vydrží veľmi veľa. Soľ dostáva červený či žltý melón na inú úroveň. Len štipka pomáha ovsenému jedlu. Soľ rovnako zastavuje hnilobný proces. Bez chladničky ľudia v 1. storočí konzervovali mäso tak, že doň vtlačili soľ.

Rovnakým spôsobom dokáže Ježišov učeník zastaviť šírenie zla. Keď je niečo zlé, kresťan sa môže nahlas zastať toho, čo je správne – v triede, v kancelárii, v susedstve alebo v našej kultúre. A to najdôležitejšie je, že môžeme hovoriť nahlas o Ježišovi Kristovi.

Najvýznamnejší kompliment, ktorý môže kresťan dostať, je, keď neveriaci vyhlási: „Čo je na tebe také, že ťa obdivujem? Chcem vedieť, čo ťa motivuje.“ Vtedy si si vykonal svoju prácu, kresťan, pretože si v niekom vyvolal smäd.

Ježiš povedal: „Vy ste soľ zeme. Ak však soľ stratí chuť, čím bude osolená? Na nič nie je už súca, len ju vyhodiť, aby ju ľudia pošliapali.“ (Mt 5:13) Soľ bez chuti nie je dobrá ani pre pôdu, ani do hnoja. Je vyhodená. Je ako espresso bez kofeínu.

Ježiš v podstate hovoril: „K čomu je dobrý polovičný kresťan? K čomu je dobrý zriedený veriaci? Odpoveď je: k ničomu. Ježišovi učeníci musia ovplyvňovať svoju kultúru.

Si soľou zeme. To znamená, že ako Ježišov učeník si vzácny. Tvoj život môže priniesť zmenu.

 

Greg Laurie.  www.evs.sk                                                  Vypočuť zamyslenie:

Späť