Ako si poradiť s pokušením

    
     „Poddajte sa teda Bohu, ale vzoprite sa diablovi – a utečie od vás.
     Priblížte sa Bohu a priblíži sa vám.“  
   List Jakuba 4:7-8


Možno ťa prekvapí, keď sa dozvieš, že skúšky a pokušenia môžu mať priaznivý vplyv na život veriaceho. Hovorí sa, že kresťania sú v mnohom ako čajové vrecúška: nevieš, čo je v ňom, kým ho nedáš do horúcej vody.

Niekedy, keď všetko ide ako po masle, začneme byť viac náchylní podľahnúť pokušeniu. Keď nedokážeme vyjsť s peniazmi, sme chorí alebo čelíme ťažkostiam, sme závislí na Bohu. Ale keď sa nám darí, máme v banke nejaké peniaze navyše a máme dobré zdravie, môžeme začať byť so sebou spokojní, zlenivieme a stávame sa zraniteľní. A vtedy udrie pokušenie.

Presne tak zasiahlo aj Dávida. Sú dve mená, ktorými môžeme zhrnúť Dávidov život: Goliáš, ktorý nám pripomína najväčšie Dávidove víťazstvo, a Bat-Šeba, ktorá nám pripomína najväčšiu Dávidovu porážku. Dávid upadol do hriechu s Bat-Šebou po mnohých úspechoch a rokoch vládnutia. Akoby si dal pauzu a vzal si duchovnú dovolenku. A v tejto chvíľke záhaľky prišlo pokušenie.

Ako hovorí staré porekadlo: „Nemôžeš zabrániť vtákovi, aby ti lietal ponad hlavu. Ale môžeš mu zabrániť, aby si v tvojich vlasoch postavil hniezdo.“ (V mojom prípade by si vták mal radšej priniesť všetok materiál, pretože tam nemám nič, s čím by sa dalo pracovať.)

Biblia hovorí: „Poddajte sa teda Bohu, ale vzoprite sa diablovi – a utečie od vás.“ (Jk 4:7) Všimni si, že nevraví, aby sme s diablom viedli dlhé debaty. Ani nehovorí, aby sme preskúmali, čo ponúka – len aby sme to vedeli. Hovorí, aby sme sa mu vzopreli.

Pokušenie nie je hriech; je to výzva do boja. A na muža či ženu, čo nepodľahne pokušeniu, čaká požehnanie.
 

     Greg Laurie, www.evs.sk

 

Späť